Jak zwiększyć efektywność pracy

Udostępnij

Jesteś na początku swojej przygody z pracą w domu? Chcesz zwiększyć efektywność swojej pracy i poprawić system swojego działania? Podpowiadamy w jaki sposób możesz to zrobić. 

Pracuj w blokach czasowych

Pierwszą zasadą, która bardzo ułatwi Ci pracę jest praca w blokach czasowych. Możesz wyznaczyć je samodzielnie lub skorzystać z zasady pomodoro. Mówi ona o tym, że pracujemy przez dwadzieścia pięć minut, następnie robimy sobie pięć minut przerwy. I tak cały dzień, aż do dłuższej przerwy. Do pracy w takiem trybie znajdziesz mnóstwo darmowych aplikacji na telefon czy komputer. Jeśli jednak wolisz pracować w dłuższych blokach czasowych możesz ustawić sobie minutnik. Ustawiasz czas na przykład na godzinę i nie wstajesz od biurka i nie sięgasz po telefon aż nie zadzwoni budzik. Ważne jest także, abyś w tym czasie skupił się na jednym konkretnym zadaniu i go nie przerwał, ani się nie rozpraszał. 

Zasada 2 minut 

Zasada 2 minut jest bardzo przydatna jeśli chodzi o zarządzanie skrzynką mailową. Chodzi o to, że jeśli jakieś zadanie zajmie Ci nie więcej niż dwie minuty, to wykonaj je odrazu bez zastanowienia. Idealnie działa to właśnie przy mailach, jeśli odpowiedź na maila zajmie Ci tyle czasu zrób to odrazu i niech wiadomość nie robi Ci sztucznego tłoku w skrzynce. 

Wyłącz powiadomienia 

Telefon i skrzynka mailowa cały czas domagają się naszej uwagi. Dlatego bardzo ważne jest wyłączenie powiadomień lub włączenie trybu samolotowego, gdy akurat pracujmy. Zajmie Ci to sekundę i sprawi, że będziesz przechodził do kolejnych zadań jeszcze szybciej. Dzięki temu skończysz szybciej pracę lub wykonasz więcej zadań, co w pracy w domu jest dość istotne. 

Rób sobie przerwy 

Pamiętaj o robieniu przerw. Tutaj jeszcze raz polecam pracę w systemie bloków czasowych. Dzięki temu nie zapomnisz o zrobieniu sobie przerwy. Podczas jej trwania nie siedź przy komputerze. Wstań i wyjdź na dwór. Może zrób sobie świeżą kawę lub herbatę. Staraj się także nie zaglądać do telefonu. Zrób coś zupełnie innego niż to czym się aktualnie zajmowałeś. Postaraj się, aby Twój mózg przez to pięć minut zajął się czymś zupełnie innym niż to co robiłeś do tej pory.